EEG cihazlarının fiyat ve işlev karşılaştırması

0
4737

Elektroensefalografi (EEG) yüz yılı aşkın süredir kullanılan bir tekniktir. Başlangıç itibari ile psikoloji, tıp ve nörobilim alanlarında daha sık kullanılırken, günümüzde insan davranışlarının farklı uyarıcılar karşısındaki nöronal aktivitesini oyunlarda, çeşitli simülasyonlarda ve nöropazarlama araştırmalarında ölçümlemeye imkan tanımaktadır.

İnsan davranışlarını anlamlandırmak üzere yapılan EEG çalışmalarının sayısındaki artış, araştırmacıların özel ihtiyaçlarına cevap verebilecek EEG sistemleri üreten çok sayıda şirketin ortaya çıkmasına neden olmuştur. Elektrot kanal sayısı, sabit kullanım ve mobilite avantajı, araştırmalara dair metrikleri ile birçok farklı özellikte cihaz araştırma pazarına sunulmuştur. Her bir özelliğe bağlı olarak EEG cihazlarının fiyatları değişkenlik göstermektedir. Bu noktada önemli olan faktör, araştırmayı hangi amaçla yapıldığı ve ulaşılmak istenen EEG verilerinin niteliğidir.

Bu makalede EEG araştırmalarında kullanılabilecek cihazlara dair fiyat aralıklarını göreceksiniz. Ancak her fiyatlandırma kamuya açık olmadığı gibi akademik indirimlere de tabi olabileceğinden net bir fiyat belirlemek mümkün olmamaktadır. Nokta atışı bir EEG cihaz tercihi için uzmanlardan yardım alınmalıdır. Aşağıdaki listelerden önde gelen EEG üreticilerinin belirledikleri fiyat aralıklarına dair fikir edinebilirsiniz.

Düşük Fiyat Aralığı (99$ – 1.000$)

Düşük fiyat aralığında bulunan cihazların en temel özelliği, az sayıda elektrot bağlantısı içermesidir. NeuroSky ve Muse gibi şirketler, meditasyon ve uyku iyileştirme amaçlı neurofeedback çözümleri getirmektedir. Ancak bu cihazlar ile yapılabilecek araştırmalar sadece bu konular ile sınırlıdır.

Emotiv firması ise katılımcıların beynindeki sinirsel aktiviteyi daha iyi anlayabilmek için yerleşik metriklerle beraber 5 ve 14 elektrot kanallı çözümler sunmaktadır. Firmanın EEG cihazları toplam fiyatıyla beraber, kullanım başına ek bir fiyat maliyeti ile birlikte gelmektedir. Kablosuz cihazları ile yapılan araştırmalarda ise serbest dolaşım imkânı sağlamaktadır.

OpenBCI cihazı ise mikrofonlu kulaklık setini “kendin yazdır” seçeneği ile üç boyutlu(3D) yazdırma imkanı sunarak araştırmacılara kolaylık sağlamaktadır. Firma EEG’ye açık erişim ve uygun maliyetli çözümler getirerek, beyin araştırmalarına dair genişletilmiş seçenekler sunmaktadır.

  • NeuroSky (1 Elektrot Kanalı)
  • Muse (4 Elektrot Kanalı)
  • Emotiv (Kullanım Başına Ödeme + 5 veya 14 Elektrot Kanalı)
  • OpenBCI (8 – 16 Elektrot Kanalı)
Emotiv Epoc

Orta Fiyat Aralığı (1.000$ – 25.000$)

EEG cihazlarına dair fiyat aralığı yükseldikçe mevcut cihazlarda bulunan elektrot sayısı ve donanım birimlerinin diğer avantajları da artmaktadır. Yapılan araştırmanın niteliği seçilecek alete dair bir referans oluşturmaktadır.

ABM, ANT Neuro, Cognionics, G.tec, mBrainTrain, Neuroelectrics, ve Wearable Sensing gibi birçok şirket kablosuz EEG cihazları arz ederek mobilite ve konfor avantajı ile araştırma yapılmasına olanak tanır. ANT Neuro, Cognionics, G.tec, Neuroelectrics, Wearable Sensing gibi firmalar ise iletken jel kullanılmadan doğrudan kafa derisi üzerine giyilebilir sistemler geliştirerek veri toplama süresinin kısalmasına katkı sağlamışlardır.

Bu fiyat aralığında 64 elektrot kanalına kadar çıkan, kısmi veya tamamen esnek sistemler kullanılabilmektedir. Kafa başlıkları ve sabit cihazlar ile geniş bir ürün yelpazesi sunulmaktadır. Özel olarak ABM firmasında ise cihazlar, yaygın olarak kullanılan ve onaylanmış metrikler ile gelmektedir.

B-Alert

Yüksek Fiyat Aralığı (25.000$ ve üzeri)

Yüksek fiyat aralığında bulunan EEG cihazları Brain Product’s ActiCHamp de olduğu gibi, 32 elektrot kanalından başlayıp 160 hatta 256 elektrot kanalına kadar çıkabilmektedirler. Yüksek miktarda bulunan elektrot kanalları beyin sinyallerinin tespitinde son derece yüksek bir çözünürlük elde edilmesini sağlar.

ANT Neuro ise 64 elektrot kanalına kadar kablosuz cihazlar sunarken, 256 elektrot kanalına kadar da iletken bir jel olmadan çalışma imkanı sağlamaktadır. Yüksek yoğunlukta çalışma imkanı sağlayan bu sistemde elektrot kanal numaraları bölümlendirilebilir ve 256 kanallı dört mobil sistem üzerinden işlem yapılabilir.

Yukarıda bahsedilen sistemler kolaylık ve konforun yanı sıra en yüksek zamansal çözünürlük verilerinin elde edilmesini sağlar. Elde edilen yüksek teknoloji ile beraber cihazların fiyatları da artmaktadır.

actiChamp

EEG cihazları araştırmanın konusuna bağlı olarak eye tracking, deri iletkenliği (GSR), facial coding gibi diğer araştırma teknikleri ile beraber kullanılabilmektedir.

 

Çeviri: Mehmet Devrimsel

Kaynak: Bryn Farnsworth, Ph.D, https://imotions.com/blog/eeg-headset-prices/

Marmara Üniversitesi İşletme bölümünü bitirdikten sonra Üsküdar Üniversitesi'nde Nöropazarlama yüksek lisansını “Renklerin İndirim Algısına Etkisi Üzerine Bir Nöropazarlama Araştırması” teziyle tamamlamıştır. Hızlı moda sektöründe 3 sene boyunca marka kişiliği ve oyunlaştırma kavramlarına yönelik projeler geliştirmiştir. . Neuro Discover araştırma şirketinde nöropazarlama araştırmalarına devam etmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here